menu
Procedura recenzowania
PODSTAWOWE ZASADY RECENZOWANIA NADESŁANYCH PRAC

(opisane m.in. w publikacji Dobre praktyki w procedurach recenzencyjnych w nauce, dostępnej na stronie internetowej MNiSW: www.nauka.gov.pl)
  1. Nadesłane teksty są poddawane przez Redakcję wstępnej ocenie.
  2. Teksty wstępnie przyjęte do publikacji przekazywane są do dwóch niezależnych recenzentów (teksty w języku obcym są przesyłane do co najmniej jednego recenzenta, afiliowanego w instytucji zagranicznej innej niż narodowość autora pracy).
  3. Recenzenci nie są afiliowani przy tej samej placówce, z której pochodzą autorzy, i nie pozostają względem autora w zależności służbowej, nie pozostają z autorem w konflikcie interesów ani w bliskich stosunkach osobistych oraz nie pozostawali względem autora w bezpośredniej współpracy naukowej w ciągu ostatnich dwóch lat poprzedzających przygotowanie recenzji.
  4. Recenzenci nie są członkami Rady Naukowej i są kompetentni w danej dziedzinie oraz posiadają odpowiedni dorobek naukowy.
  5. Redakcja stosując zasadę double blind peer review, przestrzega, aby recenzenci i autorzy nie znali swoich tożsamości.
  6. W przypadku, gdy grono specjalistów w danej dziedzinie jest zbyt wąskie, aby zachować zasadę zawartą w punkcie 3, może mieć miejsce odstępstwo od tej zasady.
  7. Redakcja pozostawia recenzentom swobodę w podjęciu decyzji o przyjęciu lub odrzuceniu tekstu do recenzji.
  8. Recenzenci są zobowiązani do poufności aż do momentu publikacji recenzowanego tekstu.
  9. Wzór formularza recenzji znajduje się na stronie internetowej www.bohemistyka.pl w zakładce Procedura recenzowania.
  10. Recenzent przekazuje Redakcji recenzję sporządzoną w postaci elektronicznej oraz w formie papierowej z odręcznym podpisem, która przechowywana jest w redakcji przez okres 2 lat. Recenzja powinna kończyć się jednoznacznym wnioskiem o dopuszczeniu lub nie artykułu do publikacji.
  11. Redakcja nie przyjmuje recenzji, które nie spełniają merytorycznych i formalnych wymagań recenzji naukowej i nie jest zgodna z przesłanym wzorem recenzji.
  12. Uwagi recenzenta przekazywane są autorowi recenzowanego tekstu, który ma obowiązek uwzględnić zalecenia recenzentów i poprawić tekst. Natomiast recenzentom przysługuje prawo do powtórnej weryfikacji poprawionego tekstu.
  13. Jeśli autor nie zgadza się z konkluzjami recenzenta, ma prawo do ustosunkowania się do nich. Wówczas decyzję o publikacji tekstu podejmuje Redaktor Naczelny przy wsparciu członków Rady Naukowej na podstawie analizy uwag i konkluzji zawartych w recenzji wraz z ewentualnymi odpowiedziami na nie autora tekstu i ostatecznej wersji tegoż tekstu dostarczonej przez autora.
  14. Recenzje artykułów są sporządzane nieodpłatnie według przyjętego wcześniej zwyczaju.
  15. Artykuły odrzucone przez recenzentów są archiwizowane w Redakcji przez okres dwóch lat.
  16. Raz w roku Redakcja zamieszcza w wersji papierowej, a w sposób ciągły na stronie internetowej, uaktualnioną pełną listę recenzentów, z którymi Redakcja współpracuje.